Jak przygotować śledzie na święta?

Jak przygotować śledzie na święta?

Śledzie można przygotować na wiele sposobów. Można marynować, smażyć i piec. Należy je odpowiednio namoczyć, by pozbyć się ich  zapachu, a także nadmiaru soli. Śledzie po wstępnej obróbce są bardziej kruche, delikatne i łatwiejsze do przygotowania pysznych przepisów.

Czas moczenia śledzi zależy od ich wielkości. Całe śledzie należy moczyć przez 12-18 godzin  w zimnej wodzie, zmieniając ją co 5 godzin. Czas moczenia można skrócić, jeśli wcześniej wypatroszy się śledzie, tzn. rozetnie brzuszki i wyjmie wnętrzności ,odetnie głowę i płetwy. Następnie ze śledzi należy zdjąć skórę, zaczynając od głowy. Jedynie ze śledzi przeznaczonych do marynowania nie trzeba zdejmować skóry. Jeśli śledzie mają być bardziej delikatne w smaku, można na 2 godziny zalać je mlekiem lub wodą gazowaną , to spowoduje że filet będzie twardszy .

Są również inne sposoby w przygotowaniu filetów śledziowych, Znacznie łatwiej moczy się gotowe płaty śledziowe. Jeśli są dość słone, wystarczy tylko włożyć je do zimnej wody na godzinę. Im dłużej moczy się śledzie, tym stają się łagodniejsze.  Nasze babcie moczyły śledzie także w maślance, a nawet w piwie i winie. Współcześnie śledzie moczy się także w gazowanej wodzie mineralnej z dodatkiem odrobiny octu winnego, soku z cytryny lub sody. Ten sposób ma na celu wybielenia filetów. Sok z cytryny po skropieniu gotowych filetów na noc  spowoduje że drobne ości staną się niewyczuwalne.

Ewa Bałdyś-Jakuć

 

Autor: Ewa Bałdyś-Jakuć – szef kuchni z dużym doświadczeniem w kierowaniu pracą kuchni,  tworzeniu kart menu, jak również w szkoleniu przyszłych kucharzy. Finalistka wielu konkursów gastronomicznych, między innymi zdobyła II miejsce na Festiwalu Kuchni Podlaskiej w 2008 roku oraz I miejsce na Wielkim Finale Konkursu Kulinarnego Gala  „TUR-GASTRO-HOTEL”. Uważa, iż smakujemy nie tylko ustami, a przede wszystkim oczami, dlatego dużą uwagę przykłada do wyglądu dań. Prywatnie wielbicielka kuchni ekologicznej. Uprawia warzywa i owoce, z których przygotowuje dania dla najbliższych.

Możesz zapisać się na warsztaty kulinarne prowadzone przez Ewę Bałdyś-Jakuć ZAPISZ SIĘ W ATUTACH <3 <3 <3

Leave a comment